Skip to main content

Oikeudelliset asiantuntijaryhmät

Oikeudelliset asiantuntijaryhmät

Asianajajaliiton oikeuspoliittiset lausunnot valmistellaan pääasiassa oikeudellisissa asiantuntijaryhmissämme, joita on yhteensä 18. Ryhmien jäseniä kutsutaan usein myös eduskuntaan kuultavaksi lainsäädäntöhankkeista. Ryhmissä toimii noin 120 asianajajaa, jotka ovat oman oikeudenalansa huippuosaajia.

 

Katso asiantuntijoidemme yhteystiedot

Löydä asianajaja -palvelustamme.

Asianajajaliiton asiantuntijaryhmät 2022–2024

Arvopaperimarkkina- ja rahoitusoikeus

Janne Lauha pj., Kristian Karlsson, Mia Mokkila, Rasmus Sundström, Niki J. Welling.

Hallinto-oikeus

Matti Rautakorpi pj., Oona Fromholdt-Nyman, Kirsi Hytinantti, Kari Kuusisto, Marko Marsala, Ulla Riekki.

Immateriaalioikeus

Emilia Hodge pj., Johanna Flythström, Iiris Kivikari, Markus Lampinen.

Insolvenssioikeus

Salla Suominen pj., Kirsi Hägglund, Kimmo Kariola, Pekka Keloneva, Juho Mäkelä, Robert Peldán, Olli Pohjakallio, Mikko Tavast, Petra Uusitalo.

Kiinteistö- ja rakennusoikeus

Johanna Renkola pj., Sami Alatalo, Antti Haanpää, Jussi-Pekka Jutila, Harri Keskiaho, Kati Laine, Alisa Montonen, Emma Niemistö, Heikki Pietinalho.

Kilpailuoikeus

Ilkka Aalto-Setälä pj., Kiti Karvinen, Ilkka Leppihalme, Mikko Pirttilä, Kirsi-Marja Salokangas, Hanna Sarkio.

Oikeusapu

Katariina Kuronen pj., Kari Kuusisto, Anssi Kyllönen.

Perhe- ja perintöoikeus

Hilkka Salmenkylä, pj. (CCBE)*, Pontus Baarman, Veera Kaunisvaara, Varpu Kivi, Jyrki Kuusivaara, Anton Lagerstedt, Petra Lindberg, Olof Rehn, Helena Sallila, Auni Särkkä, Otto Ääri.

Rikosoikeus

Antti Riihelä, pj. (CCBE)*, Tiina Haapa-aho, Mikko Helenius, Tuuli Hong, Emilia Kaikkonen, Ville Kivistö, Katariina Kuronen, Hanna Nieminen, Liisa Pellinen, Tapio Väätäinen.

Rikosprosessioikeus

Pekka Ylikoski pj., Pinja Hoffrichter, Tuuli Hong, Minna Pilviö, Jussi Sarvikivi, Hanna-Maria Seppä, Anna Simola.

Siviiliprosessioikeus

Jarkko Männistö pj., Helena Kalmanlehto, Kristiina Liljedahl, Risto Riikonen, Teemu Taxell, Kalle Ujainen.

Sopimusoikeus ja kuluttajansuoja

Olli Pohjakallio, pj. (CCBE), Kimmo Koskentausta, Leena Kuhanen, Hans Sundblad.

Teknologia, viestintä ja tietosuoja

Jukka Lång pj., Tommi Härmä, Ville Kukkonen, Risto Sandvik, Eija Warma-Lehtinen (CCBE).

Työoikeus

Maria Penttilä pj., Riikka Autio, Iiris Härmä, Mikko Kontturi, Mia Lehmusvaara, Max Lindholm, Mika Ojanen, Tatu Pylvänäinen, Jani Syrjänen, Petteri Uoti.

Vakuutus- ja vahingonkorvausoikeus

Lauri Railas pj., Antti Karanko, Matti Komonen, Leena Kuhanen, Ulrika Larpes, Mikko Lehto, Aku Rantasalo, Timo Skurnik, Laura Tuominen.

Vero-oikeus

Samu Lassila vt. pj., Ritva Aalto, Ville Alahuhta, Ossi Haapaniemi (CCBE), Marja Hokkanen, Jenni Korhonen, Torsti Lakari, Mika Ohtonen, Olof Rehn, Sami Tuominen, Heikki Wahlroos, Heikki Vesikansa.

Yhtiöoikeus

Pauliina Tenhunen pj. (CCBE), Jouni Gauriloff, Hanna-Mari Manninen (CCBE), Vesa Rasinaho, Eljas Vesterbacka.

Ympäristöoikeus

Heidi Malmberg pj., Casper Herler (CCBE), Outi Iso-Markku, Alisa Montonen, Riitta Rämä.

*) Joissakin valiokunnissa ja oikeudellisissa asiantuntijaryhmissä on mukana myös Euroopan asianajajaliittojen neuvoston CCBE:n komiteoissa olevia henkilöitä CCBE-edustajina. Heidän tehtävänään on toimia linkkinä Asianajajaliiton kansainvälisen toiminnan ja asiantuntijatyöskentelyn välillä.