Skip to main content

Juridiska expertgrupper

Advokatförbunds expertgrupper 2020–2022

Värdepappers- och finansieringsrätt

Janne Lauha ordf., Juha Koponen, Klaus Ilmonen, Kristian Karlsson & Mia Mokkila.

Administrationsrätt

Ville Punto ordf., Simo Autio, Kirsi Hytinantti, Kari Kuusisto, Matti Rautakorpi Pekka Vartiainen & Jani Vuoti.

Immaterialrätt

Panu Siitonen ordf., Panu Siitonen pj, Johanna Flythström, Joni Hatanmaa, Emilia Hodge & Sami Sunila.

Insolvensrätt

Kari Jaatinen ordf., Petri Impola, Mikko Kontturi, Jan Lilius, Robert Peldán, Olli Pohjakallio, Salla Suominen & Nina Träskbäck.

Fastighets- och byggnadsrätt

Mikko Rajala ordf., Keijo Kauppila, Kimmo Koskentausta, Emma Niemistö, Anna Oksanen, Saara Paronen, Heikki Pietinalho, Johanna Renkola & Juha Saarimäki.

Konkurrensrätt

Ilkka Aalto-Setälä ordf., Niko Hukkinen, Kiti Karvinen, Ilkka Leppihalme, Arttu Mentula, Mika Oinonen, Mikko Pirttilä & Kirsi-Marja Salokangas.

Transport- och trafikrätt

Herman Ljungberg ordf., Maria Carlsson, Risto Tuori & Ulla von Weissenberg.

Rättshjälp

Merja Eskonpekka ordf., Katariina Kuronen, Meeri Ojala-Koski, Kalle Ujainen & Ari Valtonen.

Familje- och arvsrätt

Hilkka Salmenkylä ordf., Pontus Baarman, Elisa Ilmoniemi, Jyrki Kuusivaara, Jyrki Puurunen, Olof Rehn, Auni Särkkä & Otto Ääri.

Straffrätt

Antti Riihelä ordf., Tiina Haapa-aho, Mikko Helenius, Emilia Kaikkonen, Satu Karhunen, Ville Kivistö, Katri Mäkinen, Minna Pilviö & Tapio Väätäinen.

Straffprocessrätt

Jussi Sarvikivi ordf., Kaarle Gummerus, Liina Kokko, Hanna-Maria Seppä, Tuomas Turunen & Pekka Ylikoski.

Civilprocessrätt

Jarkko Männistö ordf., Heikki Huhtamäki, Helena Kalmanlehto, Eero Kärki, Kenneth Svartström, Anna-Maria Tamminen & Teemu Taxell.

Avtalsrätt och konsumentskydd

Olli Pohjakallio ordf., Maria Flygare, Jonne Rantanen, Michael Saarikoski, Hans Sundblad & Sami Sunila.

Teknologi, kommunikation och dataskydd

Jukka Lång ordf., Miikka Konttinen, Ville Kukkonen, Risto Sandvik & Pauli Sortti.

Arbetsrätt

Maria Penttilä ordf., Riikka Autio, Satu Eskola, Ari Kiiras, Mikko Kontturi, Max Lindholm, Mika Ojanen, Petteri Uoti & Anu Waaralinna.

Försäkrings- och skadeståndsrätt

Lauri Railas ordf., Antti Karanko, Matti Komonen, Ulrika Larpes, Ilari Lehtinen, Mikko Lehto, Aku Rantasalo & Timo Skurnik.

Skatterätt

Heikki Wahlroos ordf., Ritva Aalto, Torsti Lakari, Samu Lassila, Mika Ohtonen, Olof Rehn, Jenni Korhonen, Maria Solala-Aro, Sami Tuominen & Heikki Vesikansa.

Bolagsrätt

Pauliina Tenhunen ordf., Vesa Rasinaho & Eljas Vesterbacka.

Miljörätt

Heidi Malmberg ordf., Outi Iso-Markku, Riitta Rämä & Leea Salminen.