Hovioikeus ei myöntänyt jatkokäsittelylupaa United Brotherhood -yhdistyksen lakkauttamista koskevassa asiassa

25.1.2022 | Oikeusuutiset

Markku Fredman

Hovioikeus ei myöntänyt jatkokäsittelylupaa United Brotherhood -nimisen rekisteröimättömän yhdistyksen sekä siihen kuuluvan Bad Union -nimisen rekisteröimättömän yhdistyksen lakkauttamista koskevassa asiassa (S 21/629).

Itä-Uudenmaan käräjäoikeus oli tuomiollaan 15.2.2021 (21/11145) julistanut United Brotherhood -nimisen rekisteröimättömän yhdistyksen sekä siihen kuuluvan Bad Union -nimisen rekisteröimättömän yhdistyksen lakkautettavaksi.

Helsingin hovioikeus ei 25.1.2022 antamallaan päätöksellä myöntänyt asiassa jatkokäsittelylupaa. Itä-Uudenmaan käräjäoikeuden tuomio jää näin ollen voimaan.

Tiedote

Avainsanat

Tilaa
Ilmoita
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments