Yhdistyksen markkinointiin perustetulla yhtiöllä ei ollut liiketaloudellista perustetta luovuttaa varoja vakuudetta koripalloseuraa ylläpitävälle yhdistykselle

27.5.2021 | Oikeusuutiset

Markku Fredman

KKO:2021:34 Velallisen rikos – Velallisen epärehellisyys – Törkeä velallisen epärehellisyys

Osakeyhtiön hallituksen jäsen ja toimitusjohtaja A oli luovuttanut yhtiön varoja vakuudettomina lainoina koripallojoukkueiden urheilutoiminnasta vastanneelle yhdistykselle. Yhtiö oli perustettu markkinoimaan yhdistyksen koripallotoimintaa ja hankkimaan yhdistykselle sponsorituloja.

Kysymys siitä, mikä merkitys yhtiön ja yhdistyksen kiinteällä yhteistoiminnalla oli arvioitaessa, oliko varojen luovuttaminen tapahtunut ilman hyväksyttävää syytä ja oliko A syyllistynyt törkeään velallisen epärehellisyyteen. (Ään.)

KKO:2021:34

Avainsanat

Tilaa
Ilmoita
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments